Dune Bağımsız Film Üretimi ve Alternatif Yöntemler

Bağımsız film yapmak için alternatif yollar yaratma amacıyla böyle bir alan oluştu.
Bağımsız sinema yapmanın çıkmaz bir labirente dönüşen bürokrasisi, festivaller, kültür endüstrisi, projenin kaderinin sürekli değişen ve öngörülemez dinamiklere bağlı oluşu gibi durumlardan ötürü film yapmak çok az şanslı yönetmenin başardığı bir sürece evrildi.
Sinema hareketlerini incelediğimizde mevcut düzende kendilerini rahatsız eden durumlarla mücadele etme güdüsünü, sinema sanatının biçimine karşı kullanmaları ve klasik çekim ve anlatım tekniklerini reddederek, bu sanatta bir devrim yaratmaları örneğini verebiliriz. Taşınabilir ekipmanlar kullanan ve set kurmaya neredeyse hiç zaman harcamayan Yeni Dalga yönetmenleri, Godard’ın bir belgesel olarak modellediği ve tamamiyle el kamerasıyla, neredeyse hiç yapay ışık kullanmadan çektiği, replikleri çekim anında yazarak oyunculara sunduğu filmleri düşünün. Dogma 95 sinema hareketi buna örnek gösterilebilir ve ettikleri çılgınca yeminleri ve sonra yarattığı etkiyi düşünün. Saf sinema yapma arzusu ve zamanın dinamikleri birleştiğinde etkileyici bağımsız sinema filmleri üretilebiliyor. Dune Sinematek Film Hareketi bütçesiz ve saf bir hisle bağımsız sinema üretme arzusundadır.

Dune Bağımsız Film Fonu

Biz Ne Yaptık ve Ne Yapmaya Çalışıyoruz?
Sinema tarihinden ilham alarak bağımsız film yapmanın alternatif yollarını oluşturma çabasındayız.
Dune Sinematek Film Fonu uzun metraj sinema filminin çekim aşamasında ihtiyaç duyulacak minimum tüm ekipmanları ve post-prodüksiyon, prodüksiyon ofis desteği sağlar. Proje sahibi ise sanat grubu,casting,reji grubunu sağlamakla sorumludur. Kolektif bir çabayla film yapım aşaması gerçekleşecektir.
-Sadece uzun metraj kurmaca,deneysel ve belgesel filmler başvurabilir.
-Çekim lokasyonu sanatçı konutunun bulunduğu Gaziantep ve komşu illeri sınırları içerisinde olmalı.
-Özellikle ilk ve ikinci uzun metraj sinema filmlerini çekecek yönetmenler desteklenecektir.
-Yılda 4 defa olacak şekilde ve yılın belli dönemlerinde ‘’Açık Çağrı’’yla başvuru süreci başlatılacaktır
– info@duneartres.com mail adresi aracılığıyla bilgi akışı sağlanacaktır.